Новини

Починається масовий літ лучного метелика

09.06.2020

До уваги сільгоспвиробників!

Агрономи “НЕРТУС” попереджають: контролюйте чисельність небезпечного шкідника на посівах соняшнику!

Починається масовий літ лучного метелика
(Margaritia (Pyrausta) sticticalis)

Метелик довжиною до 15 мм, крила у розмаху 18-27 мм, сірувато-коричневі до оливково-бурих з жовтуватими плямами і світлою смужкою вздовж зовнішнього краю, фото 1

Яйця плоскоовальні, молочно-білі з перламутровим блиском, до 1 мм.

Шкідник розвивається в 2-3 поколіннях на рік. Масовий літ спостерігається в присмерки та вночі. Розселяються як активно, так і за допомогою вітру. Для додаткового живлення метеликам необхідна квітуча рослинність, фото 2

Метелик заселяє посіви соняшнику та відкладає яйця з нижньої сторони листків соняшнику та бур’янів –яйцекладка по одному або по декілька яєць, що накладаються одне на одне, фото 3. Якщо в посіві є рослини лободи білої, то яйцекладка відбувається переважно на лободу. 

Гусениці розвиваються в 5 віках, гусениці молодших віків зеленкуваті, гусениці старших віків довжиною 28-35 мм, зеленувато-сірі з темними (майже чорними) поздовжніми смугами та чорними щетинконосними бородавками, облямованими світлими кільцями, фото 4, 5, 6.

Гусениці молодших віків живляться на листках лободи, середніх – поступово переходять на рослини соняшнику або інших культур. 

 

Для контролю чисельності шкідника необхідний моніторинг льоту метеликів, а потім постійний огляд рослин соняшнику та особливо лободи в посівах (де був помічений літ метеликів) для виявлення яйцекладок та відродження гусениць.

Після масового відродження гусениць при чисельності їх більше 5-10 гусениць/кв.м рекомендуємо обробку інсектицидами:

ШАМАН, ке, з нормою 0,7-1,2 л\га;

БІММЕР, ке, з нормою 0,8-1,5 л\га

 

Фото 1. Лучний метелик

Фото 2. Додаткове живлення метеликів

Фото 3. Яйцекладка лучного метелика на лободі 

Фото 4. Гусениці лучного метелика молодшого віку

Фото 5, 6. Гусениці лучного метелика середнього та старшого віків

Вакансії