У різних регіонах України, а особливо в тих, де випала значна кількість опадів, на посівах соняшнику, починаючи з фази 4-6 листків, спостерігається розвиток листкових плямистостей, а саме – септоріозу, альтернаріозу, місцями листкової форми білої гнилі.
Найбільш ефективними препаратами проти вищеназваних хвороб є триазоли, зокрема, тебуконазол, який компанія Нертус пропонує застосовувати у формі препарата Беркут (у нормі 1,0 л/га) за появи перших симптомів хвороб, особливо, якщо очікується дощова погода.
Неодноразово від агровиробників ми чули побоювання, а іноді і повне несприйняття тебуконазолу як фунгіциду, оскільки він, нібито, «присаджує» рослини, тобто чинить ретардантну дію на них.
МИ З ЦИМ НЕ ЗГОДНІ! Вважаємо, що це помилкове і неправомірне перенесення факту ретардантної дії триазолів (тебуконазолу, протіоконазолу), коли вони застосовуються у протруйниках.
Для спростування цього оманливого забобону наводимо результати польового досліду (червень 2020 р.). Вимірювали висоту рослин соняшнику на різних варіантах фунгіцидних обробок, через 14 днів після обприскування, кожний варіант – у 7 повтореннях, у кожному по 50-55 рослин, загалом не менше ніж по 350 рослин. Дію тебуконазолу порівнювали з контролем (без обробки) та дифеноконазолом (одним з найслабших ретардантів з групи триазолів).
Результати замірів висоти рослин соняшнику після обробки їх фунгіцидами триазольної групи на (фото 1).
Таким чином, результати замірів висоти рослин соняшнику свідчать, що обробка соняшнику тебуконазолом у фазі 4-6 листків, не чинить негативного впливу на ріст і розвиток рослин, висота через 14 днів після обробки суттєво не відрізняється від контролю (фото 2).
МИ ПЕРЕКОНАЛИСЬ, ПЕРЕКОНАЙТЕСЬ І ВИ: ДІЯ ТЕБУКОНАЗОЛУ НА ПРОРОСТКИ І ДІЯ НА ДОРОСЛІ РОСЛИНИ – РІЗНА!
Бажаємо, щоб Ваші посіви соняшнику завжди були здоровими, але якщо все ж виникають проблеми, радимо застосовувати Беркут (тебуконазол, 250 г/л) у нормі 1,0 л/га і не хвилюватися: він ефективно бореться з хворобами та не шкодить рослинам!