Новини

Захист соняшника та сої. Будьте пильними!

05.06.2020

В більшості областей України на часі є нагальним контроль прояву несправжньої борошнистої роси (НБР) на посівах соняшника і сої. Розвиток цієї хвороби провокують погодні умови травня-початку червня, а саме, утримання впродовж кількох тижнів невисоких (+12…+20 ̊С) температур повітря у поєднанні з частими опадами.

На посівах соняшнику

Несправжня борошниста роса (НБР), Plasmopara helianthi.

Особливої уваги стосовно НБР потребують гібриди, не захищені генетично (в описі відсутня характеристика «стійкий до рас несправжньої борошнистої роси») і за недостатньої ефективності протруйника (якщо він не містить металаксилу-М, беналаксилу-М).

За первинного (системного) ураження на ранніх стадіях розвитку, рослини, як правило, гинуть, а ті, що уражені пізніше – відстають у рості (за рахунок укорочення міжвузель), на листках з нижнього боку помітно білий наліт, фото 1 (а, б).

За сприятливих для збудника погодних умов (які саме складаються на даний момент), від уражених рослин відбувається вторинне (місцеве) перезараження, яке проявляється у вигляді різних за величиною вуглуватих хлоротичних плям, з нижнього боку яких також утворюється спороношення гриба, фото 2 (а, б).

На посівах сої

Несправжня борошниста роса (пероноспороз), Perenospora manshurica.

Більшість сучасних сортів сої схильні до ураження пероноспорозом, ризик ураження сої за погодних умов, що утримуються на даний час, досить високий в усіх зонах її вирощування, тому посіви беззаперечно потребують захисту. 

Як і на соняшнику, зустрічається два типи ураження: системне – проявляється рідше, як правило, з ураженого насіння, у вигляді загального пригнічення рослин; і місцеве – проявляється у вигляді плям на листках, спочатку окремих хлоротичних, пізніше бурих, на яких з нижньої сторони у вологу погоду можна бачити наліт фіолетово-сірого кольору (конідіальне спороношення), фото 3. 

Захист від первинного ураження несправжньою борошнистою росою:

  • дотримання сівозмін;
  • використання здорового посівного матеріалу;
  • використання дієвого протруйника

Захист від вторинного ураження:

  • обприскування посівів ефективними фунгіцидами (є найбільш дієвим за встановлення сприятливих погодних умов або ж відразу після появи перших симптомів захворювань).

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВІД НЕРТУС:

препарат

БРАНДЕР (азоксистробін, 200 г/л+тебуконазол, 160 г/л) в нормі 0,8-1,0 л/га

Вакансії